O północy w Paryżu - co warto zobaczyć w Paryżu




Paryż

Paryż - miasto miłości, które jest odwiedzane rocznie przez około 30 milionów spragnionych wrażeń turystów. Symbolem miasta stała się „Żelazna dama”. Wybudowana na paryską światową wystawę w 1889 roku po 20 latach istnienia miała zostać rozebrana ... co by było gdyby tak się stało? Czy nadal miasto byłoby takie sławne?

Aby poczuć magię miasta polecam obejrzeć film "O północy w Paryżu" (reż. Woody Allen) z 2011 roku. Wraz z głównym bohaterem zobaczymy nie tylko współczesny Paryż, ale także ten z lat 20.


Paryż


INFORMACJE: 

GDZIE: Francja, Paryż;

KIEDY: sierpień/wrzesień 2015 r. (8 dni);

ORGANIZATOR: biuro podróży;

JAK: autokarem (Poznań - Paryż - Poznań);

NOCLEG: poza granicami Paryża w Epinay-sur-Seine;

Hotel Ibis Epinay-sur-Sein (adres: 1-3 Avenue du 18 Juin 1940, 93800 Epinay SUR Seine), blisko stacji kolejki RER i sklepów.

WYŻYWIENIE: śniadania w hotelu (śniadania jak na Francję były bardzo obfite tzn. kawałek bagietki, croissant, bułka z czekoladą, plaster żółtego sera, szynki oraz dżem), obiadokolacje były organizowane na mieście przez biuro podróży;

PORUSZANIE SIĘ PO MIEŚCIE: autokar, kolejka RER, metro; 

ZWIEDZANIE MIASTA: muzea/atrakcje państwowe są darmowe do 26 roku życia, (trzeba przejść się do kasy po darmowy bilet) trochę starszym polecam PMP (http://en.parismuseumpass.com/) upoważnia do zwiedzania wybranych miejsc bez kolejek i po niższej cenie.




W PARYŻU:
- jedzenie (bagietki, croissanty, sery, wino)
- kawiarnie (na zewnątrz krzesła przy stoliku są ustawione obok siebie i zwrócone w stronę ulicy),
- niesamowita architektura,
- elegancja, szyk, klasa,
- parkowanie „na Jasia Fasolę”,
- przechodzenie na czerwonym świetle,
- brak namalowanych pasów na rondzie np. pod Łukiem,
- na ulicach widoczna policja z karabinami,
- kontrola (bramki wykrywające metal, kontrola osobista) przed wejściem na zwiedzany obiekt.



Paryż
Makaroniki (na dole po lewej) to kolorowe ciasteczka przekładane kremem ....pyszne.
Pozostałe zdjęcia: owoce morza.



CO WARTO ZOBACZYĆ W PARYŻU:

1. Wieża Eiffla

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najsłynniejszych zabytków na świecie, symbol Paryża.

Można wjechać lub wejść na dwa poziomy wieży. Jej wysokość wynosi 300,5m, a z anteną 324m. Przy budowie zużyto blisko 7000 ton stali. Do 1930 r. była najwyższą budowlą na świecie, wtedy to właśnie wzniesiono nowojorski wieżowiec Chrysler Building. Złośliwi twierdzą, że rozpościera się z niej najpiękniejszy widok na miasto, ponieważ ... nie widać z niej jej samej :).

Gustave Eiffe (1832 – 1923)
inżynier, konstruktor mostów oraz innych konstrukcji stalowych i żeliwnych.




2. Łuk Triumfalny <1001>


Paryż

Na łuk o wysokości 51 m, można się dostać schodami (284) lub windą (ale jest jedna i zarezerwowana raczej dla osób niepełnosprawnych i starszych). Jak dla mnie widok piękniejszy niż z samej wieży. Sam łuk jest pomnikiem na cześć tych, którzy walczyli i polegli za Francję. Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich.

Kasy biletowe znajdują się w podziemiu.


Paryż
widoki z łuku


3. Muzea

Luwr <1001>


Paryż

Budynek, w którym mieści się muzeum było dawniej pałacem królewskim. Jedno z największych muzeów na świecie. Z wielu, bardzo wielu eksponatów (380,000) największą sławą cieszą się trzy Panie: Nike z Samotraki, Wenus z Milo oraz Mona Lisa.

15 października 1988 roku otwarto nowe wejście, szklaną Piramidę Luwru. Ze względu na wielkość, muzeum warto przejść z przewodnikiem.


Paryż

d'Orsay <1001>


Paryż

Budynek, w którym dzisiaj możemy oglądać głównie sztukę francuską, dawniej pełnił rolę dworca. Kolekcja muzeum składa się ze zbiorów malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej, fotografii i grafiki. W muzeum zgromadzono ponad 4 tys. dzieł z lat 1848-1914. Zobaczymy tam obrazy czołowych przedstawicieli impresjonizmu, postimpresjonizmu, symbolizmu, malarstwa akademickiego oraz Art Nouveau. Uroczystego otwarcia Musée d'Orsay dokonał prezydent François Mitterrand 1 grudnia 1986 r., a dla zwiedzających zostało ono udostępnione 9 grudnia 1986.


Paryż

Znane dzieła to:
- Paul Gaugin, Tahitańskie kobiety na plaży 1891,
- Claude Monet, Maki w pobliżu Argenteuil 1873,
- Vincent van Gogh, Autoportret 1889,
- Edgar Degas, Błękitne tancerki 1890,
- Édouard Manet, Olimpia 1863,
- James Whistler, Portret Matki 1871.
 

Oranżeria
Rodin
Carnavalet (dzielnica Marais)



Paryż
kominek i paw to elementy sklepu jubilerskiego G. Fouqueta, zaprojektowane przez Alfonsa Muchę


Nie polecam:

Muzeum Figur Woskowych (Musée Grévin)
Muzeum Perfum 

4. Dzielnica Montmartre


Paryż


Paryż

Dzielnica ta jest historycznym fragmentem Paryża, położona na wzgórzu o tej samej nazwie. Fragment ten zabudowany jest starymi kamienicami ciągnącymi się wzdłuż krętych i ostro wznoszących się brukowanych uliczek oraz wąskich przejść ze schodami. Istnieją przypuszczenia, że na tym wzgórzu poniósł około roku 250 męczeńską śmierć pierwszy biskup Paryża z dwoma towarzyszami, stąd nazwa Mons Martyrorum (Wzgórze Męczenników). Już w połowie XIX wieku Montmartre stało się ulubionym miejscem artystycznej cyganerii.


Paryż
po prawej na górze - winnice, na dole - kabaret Lapin Agile


Paryż
 

Na Montmartre mieszkali między innymi:
- Fryderyk Chopin,
- Vincent van Gogh,
- Pablo Picasso.

Turyści kojarzą Montmartre głównie z Placem du Tertre gdzie wielu artystów malarzy, prezentuje swoje dzieła oraz maluje portrety turystów.

Jest to jedna z najpiękniejszych dzielnic Paryża. Tu trzeba być!

 
Paryż


Rzeźba „Le Passe-Muraille” (człowiek który przechodzi przez ściany) autorstwa Jeana Marais z 1989 roku,
Plac Marcel-Aymé przy Rue Norvins


Bazylika Sacre Coeur (Bazylika Najświętszego Serca)


Paryż


Plac Pigalle

kabaret Moulin Rouge
Kabaret (Czerwony Wiatrak) został otwarty 5 października 1889 w dzielnicy czerwonych latarni niedaleko Montmartre. Od czasu powstania kabaret słynie z barwnych występów tanecznych, głównie z wykonywanego tu kankana.


Paryż


kabaret „Au Lapin Agile”

Moulin de la Galette
Dawny młyn, przy którym obecnie znajduje się restauracja.


Paryż


sklepik z filmu Amelia oraz Ściana Miłości (mur des "je t'aime")

Ściana, dzięki której można wyznać sobie miłość w ponad 280 językach (również po polsku), stoi w środku ogrodu Abbesses. Napis składa się z 612 płytek i zajmuje powierzchnię 40 metrów kwadratowych.

http://www.lesjetaime.com/lemur.html

Przy 56 Rue des Trois Freres znajduje się sklepik pana Collignon, w którym filmowa Amelia robiła zakupy.


Paryż
filmowy sklep oraz fragment Ściany Miłości


5. Dzielnica Łacińska

Dzielnica stanowiła dawniej największy ośrodek nauki w Europie. Nazwa dzielnicy wywodzi się stąd, iż w średniowieczu wykłady były wygłaszane wyłącznie w łacinie.

Paryż

Katedra Notre Dame <1001>
Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, dzięki powieści "Dzwonnik z Notre Dame". Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).


Paryż

Panteon
Budowla, która od 1885 pełni rolę mauzoleum wybitnych Francuzów. Od czasów Rewolucji (1791) Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: Woltera, Jana Jakuba Rousseau, Victora Hugo, Emila Zoli, Piotra Curie oraz Marii Skłodowskiej-Curie.

 

6. Pałac wersalski <1001>

Miejscowość Wersal, słynna dzięki mieszczącym się tutaj budynkom pałacowym wraz z ogrodem, oddalona jest od centrum Paryża o 20 km. Pałac stał się siedzibą króla Francji w 1682 roku., a otaczający go ogród zajmuje obszar o powierzchni 800 ha. Zużycie wody zasilającej wszystkie fontanny w parku sięga maksymalnie 6300 m3 na godzinę.

 

7. Cmentarz Père Lachaise


Paryż
pomnik Wilde’a pełen całusów

Cmentarz założony w 1804 roku, obecnie zajmuję powierzchnię 44 ha.
Pochowani są tu między innymi:
- Fryderyk Chopin,
- Oscar Wilde,
- Jim Morrison,
- Édith Piaf,
- Gioacchino Rossini,
- Józef Wysocki (generał),
- Jean de La Fontaine,
- Molier.

 

8. Dzielnica Le Marais

Nazwa Le Marais oznacza - tereny podmokłe. Jedna z najstarszych dzielnic w mieście. Rue des Rosiers była niegdyś zamieszkiwana przez żydowską społeczność. Do dzisiaj istnieją koszerne sklepiki, kawiarnie oraz synagoga.


Plac des Vosges

Centre Georges Pompidou <1001>
Narodowe Centrum Sztuki i Kultury zostało otwarte w 1977. W pobliżu znajduje się kolorowa Fontanna Strawińskiego zaprojektowana przez Niki de Saint Phalle i Jeana Tinguely z grupy Nouveau Réalisme utworzonej w Paryżu w 1960 roku.


Paryż

9. Dzielnica La Défense

To nowoczesna dzielnica. Na zachodnim krańcu dzielnicy znajduje się La Grande Arche de La Défense (Wielki Łuk) stojący na linii, będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru, a kończącej się na Łuku Triumfalnym.

 

Paryż
rzeźba "Kciuk" autorstwa Césara Baldacciniego powstała w 1965 roku, waży 18 ton i mierzy 12 metrów


Patyż
po lewej to kościół

Na terenie La Defense możemy dostrzec wiele nowoczesnych rzeźb i instalacji artystycznych.

Zobaczymy tutaj:
- Bassin Takis autorstwa Panayotis'a Vassilakis'a to instalacja z 49 prętów (ich wysokość od 3,5 - 9 metrów) zakończonych kolorowymi planszami z żarówkami, które zostały umieszczone w płytkim zbiorniku wodnym,

 

sztuka, Paryż

- 15 metrowy Araignée Rouge (Czerwony Pająk) amerykańskiego artysty Alexander'a Calder'a powstały w 1976 roku,

- Le Moretti, wieża o wysokości 32 metry z 1995 r., autorstwa Raymond'a Moretti powstała z rurek z włókien szklanych,- Deux personnages fantastiques (Personnages) to projekt Joan Miro z 1976 roku, 

 

sztuka, Paryż
Le Moretti, Deux personnages fantastiques oraz Araignée Rouge


- Bancs la Pyramide (Piramida) autorstwa Émile Aillaud z 1985 r.,
- La Défonce, François'a Morellet'a to stalowa rama.

 

sztuka, Paryż


10. Ogród Luksemburski

Ogród powstał około roku 1630 na życzenie drugiej żony i wdowy po Henryku IV, Marii Medycejskiej. Największą letnią atrakcją jest Fontanna Medyceuszy (La fontaine Médicis) w północno-wschodnim rogu ogrodu.

11. Ogrody Tuileries

12. Place Vendôme

13. Kamienica artystów

Adres: Rue de Rivoli 59
Niesamowite, kolorowe, a przede wszystkim oryginalne i indywidualne miejsce. Wstęp darmowy!


Rue De Rivoli 59, Paris



14. …..  i wiele innych miejsc

 

Maski


Paryż


Maski 3D ukazujące ludzkie emocje są autorstwa Gregosa. Obecnie autor umieścił na ścianach ponad 1000 twarzy, które możemy podziwiać nie tylko w Paryżu.
http://www.gregosart.com

  Będąc następnym razem w mieście, też zobaczyć Quartier de la Mouzaïa (urokliwa uliczka Rue de Mouzaia, 75019 Paris). Dlaczego? Odpowiedzi można szukać na zdjęciach umieszczonych np. na stronie https://www.likealocalguide.com/paris/quartier-de-la-mouzaia

Épinay-sur-Seine




* zdjęcia:








Co oznacza znaczek <1001> sprawdź TUTAJ



Komentarze