Tea with the queen - zwiedzamy Londyn



Po Paryżu przyszła pora na zobaczenie Londynu. I o dziwo, będąc tutaj przez te kilka dni tylko dwa razy (przelotnie i chwilowo) padało. Poniższy wpis może choć trochę pomoże Wam w zwiedzaniu i w poruszaniu się po tym ogromnym mieście.

Planując pobyt w mieście najważniejszą sprawą jest znalezienie niedrogiego (i z dobrą oceną) noclegu w odpowiedniej strefie metra. Kolejną sprawą jest wybór lotniska, bo jest ich tu sporo (warto pamiętać, że lotniska na których lądują tanie linie lotnicze są sporo oddalone od miasta). Samo poruszanie się po Londynie za sprawą bardzo rozbudowanej sieci metra jest proste i przyjemne. Ilość zabytków jest ogromna więc przed przyjazdem warto jest zrobić sobie spis, co konicznie musicie zobaczyć, a co możecie sobie odpuścić.

Londyn możecie zobaczyć w filmie np.: "Bridget Jones", "Noting Hill", "Sherlock Holmes, "To właśnie miłość", w polskim serialu "Londyńczycy" i w wielu innych.

 

INFORMACJE:

GDZIE: Anglia, Londyn;

KIEDY: kwiecień/maj 2016 r. (6 dni);

ORGANIZATOR: Ja + koleżanka;

JAK: samolot (Poznań - Luton - Poznań) - tanie linie lotnicze;

TRANSFER Z LOTNISKA:

- bilet na autobus National Express z lotniska do Victoria Coach Station (obok dworca kolejowego oraz metra) został zakupiony w samolocie (£10,50/os); bilet bez konkretnej godziny odjazdu; jazda+korki: 1h 40min,
- bilet powrotny został zakupiony na 20 min przed odjazdem busa z Victoria Coach Station w biurze National Express (£11/os) w budynku pomiędzy dworcem kolejowym, a autobusowym; był to bilet na konkretną godzinę odjazdu busa; nasz czas jazdy 1h 05min,

- oczywiście bilety można zakupić wcześniej przez Internet po niższej cenie. 

NOCLEG: Londyn, 3 stefa metra;

- A to B Hotel (9 Hanger Ln), bardzo blisko stacja metra oraz sklepy, moja ocena 5/10;

WYŻYWIENIE: śniadania w hotelu (bardzo skromne);

PORUSZANIE SIĘ PO MIEŚCIE: metro, autobus;

- bilet na komunikację miejską Travelcard: 7 – dniowa (bilet datowany, papierkowy) na strefy 1-3 (koszt 38£), - bilet zakupiony został na stacji kolejowej Victoria, ponieważ tylko Travelcard wydane przez National Rail biorą udział w promocji „2 za 1”,
- przy zakupie biletu potrzebne jest zdjęcie dokumentowe (jeżeli nie macie przy sobie to na dworcu jest budka foto, koszt 5£), zdjęcie nie jest naklejane na Travelcard tylko na kartę imienną, numerowaną dołączoną do Travelcard o tym samym numerze,

- w metrze bilet "kasujemy" przy wejściu i wyjściu na i ze stacji na bramkach,

- w autobusach miejskich nie ma stref, Trawelkę pokazujemy kierowcy tylko przy wejściu,
 
- poruszanie się metrem po mieście jest bardzo proste, łatwe i wygodne ponieważ większość zabytków mieści się blisko stacji (jedyny problem może się pojawić gdy trasa rozgałęzia się na dwie inne, wtedy trzeba sprawdzić przez jakie stacje jedzie pociąg).


ZWIEDZANIE MIASTA:
Promocja „2 za 1”
(kup dwa bilety, płać za jeden)

- jakie bilety transportu publicznego i kolejowego uprawniają do promocji znajdziecie na stronie:https://www.daysoutguide.co.uk/travel-by-train/is-my-ticket-valid-for-2for1- aby wejść na obiekt objęty promocją trzeba mieć (przy 2os.) dwa ważne bilety na komunikacje miejską/na pociąg i wydrukowany, ważny jeden Voucher (Vouchery można, też chyba znaleźć przy kasie na dworcu). Aby wydrukować Voucher należy się zalogować (za darmo) na stronie https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london, pobrać i wydrukować Voucher na dany obiekt (uwaga Voucher ma swoją ważność - patrz czas trwania promocji 2za1 na danym obiekcie). Przy rejestracji należy podać między innymi nazwę stacji, na której Travelcard będzie zakupiona.

W MIEŚCIE:

- inne gniazdka dlatego w większości sklepów można zakupić adapter,- lewostronny ruch,
- brak namalowanej „zebry” dla pieszych,

- przy przejściu, pod nogami, napisy w którym kierunku patrzeć na nadjeżdżające samochody,
- przechodzenie na czerwonym świetle,
- oswojone wiewiórki w parkach i ogrodach,

- do większości muzeów wstęp jest bezpłatny (bezpłatne są np. V&A, Muzeum Brytyjskie, Muzeum Historii Naturalnej, czy Tate Modern), płatne dodatkowo mogą tu być wystawy czasowe,
- warto sprawdzić godziny otwarcia muzeów ponieważ w wybrane dni tygodnia mogą być czynne dłużej, (np. Tate Modern w piątki i soboty do g. 22).






CO WARTO ZOBACZYĆ W LONDYNIE:

1. Camden Town

Londyn


Czyli szczypta luzackiego, oryginalnego i alternatywnego Londynu. Świat kolorowych budynków, ubrań vintage, dobrego i taniego jedzenia (spora porcja jedzenia już za £5), mieszanka styli, kolorowe witryny sklepowe, techno, rock, metal, kuchnia chińska, indyjska, włoska, a nawet polska.

Dojazd: stacja metra Camden Town.


Anglia

2. Notting Hill

Anglia

Słynna dzielnica z filmu z Julią Roberts oraz Hugh Grantem. Notting Hill to nie tylko znana i popularna Portobello Road z wieloma sklepami i kawiarniami. To przede wszystkim eleganckie, kolorowe domki i wille otoczone zielenią.


Anglia


Anglia

W sierpniu odbywa się Notting Hill Carnaval czyli parada uliczna w stylu karaibskim. Obecnie dzielnica z jednej strony uchodzi za romantyczną i wręcz "cukierkową" (za sprawą kolorowych, pastelowych domków) z drugiej strony za ekskluzywną, bogatą i elegancką okolicę. Związku z dobrą renomą oraz "sławą" jaką cieszy się dzielnica ceny tutejszych mieszkań są nieco wyższe niż w innych częściach Londynu.

 

Londyn

3. Dzielnica Westminster

Jest to jedna z ważniejszych dzielnic centralnej części miasta. Mieszczą się tu: siedziba królowej oraz rządu, liczne zabytki i atrakcje turystyczne.

St. James’s Park

 

Anglia


Park zlokalizowany jest tuż obok Buckingham Palace. Duża ilość ptactwa, zieleni, pięknie zagospodarowany teren i oczywiście wiewiórki.

 

Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey)


Anglia


Budynek jest idealnym przykładem architektury gotyckiej.

Wstęp do opactwa płatny (przydaje się promocja „2za1”). Wewnątrz opactwa nie można robić zdjęć. Bezpłatny przewodnik audio po polsku.

Parlament (Pałac Westminsterski) <1001>
Budynek jest dawną siedzibą rodziny królewskiej. Obecnie ma tu miejsce siedziba obu izb brytyjskiego parlamentu. Pałac położony jest w samym centrum, nad brzegiem Tamizy. Najbardziej znaną częścią pałacu jest wieża i zegar Big Ben.

Anglia


Buckingham Palace

Czyli rezydencja rodziny królewskiej, w stylu późnego baroku.

London Eye (Koło Milenijne)
Koło jest atrakcją miasta od 1999 roku. Zlokalizowane w sąsiedztwie parlamentu, nad brzegiem Tamizy. Z wagoników możemy podziwiać całe miasto. Pełen obrót koła trwa ok. 30 minut.

4. Kensington

Pałac Kensington z ogrodem
Jeden z apartamentów w pałacu stał się rezydencją księcia Williama i jego żony, księżnej Catherine.

Wystarczy wyciągnąć rękę z orzeszkiem albo zaszeleścić woreczkiem, a już zbiegają się wiewiórki. Niektóre są tak oswojone, że wspinają się po nogach. Można je spotkać pod Oranżerią.

 

Dzień doberek, poproszę orzeszka ;)

Royal Albert Hall <1001>

Natural History Museum <1001>

Science Museum

Victoria & Albert Museum (V&A)

Londyn
(dół), środek - Dior, na prawo - Elsa Schiaparelli

To raj dla miłośników mody. Zobaczyć na żywo dzieła wielkich projektantów mody – bezcenne. W muzeum możemy zobaczyć między innymi kolekcje obejmujące ceramikę, meble, stroje, wyroby ze szkła i metalu, fotografię, rzeźbę, tkaniny i malarstwo.

Dla mnie najpiękniejsze muzeum w mieście, które naprawdę warto zobaczyć.


Anglia




Elsa Schiaparelli, Mary Quant

Anglia

5. City of London

Tower of London
Na terenie Tower w Jewel House możemy podziwiać klejnoty i kosztowności królewskie. Można też tu spotkać dzisiejszych mieszkańców Tower, charakterystycznie ubranych strażników Yeomen Warders oraz kruki.
Wejście płatne (promocja 2for1).

Tower Bridge
Most zwodzony Tower Bridge (tuż obok Tower of London) ukończony w 1894 roku zbudowany został w stylu wiktoriańskim. Jednak z biegiem czasu jego kolory zostały zmienione (obecnie można dostrzec kolor niebieski i biały) gdyż pierwotnie most miał kolory w tonacji beżowej.

Anglia


St. Paul,s Catedral <1001>

Ta ogromna barokowa budowla wraz z kopułą (średnica 50 metrów) położona jest na linii Tate Modern, Most Milenijny. Katedra była miejscem wielu pogrzebów (np. Margaret Thatcher). Odbył się tu również ślub księcia Walii - Karola Windsora i Diany Spencer.

Wstęp płatny, ale jest w ofercie „2for1”(niestety nie udał nam się wejść do środka, ponieważ byłyśmy już po godzinach otwarcia).

Barbican Centre <1001>
Barbican jest bardzo kontrowersyjnym kompleksem budowli. Dla jednych ogromna, ponura, surowa bryła dla innych piękna ikona brutalizmu. Ale zacznijmy od początku. Barbican został oddany do użytku partiami od 1969 do 1982 roku. Zajmuje aż 14 hektarów i składa się z 2113 jednostek mieszkaniowych. Mieszczą się tu również szkoła, restauracje, galerie sztuki, oranżeria i inne, a pomiędzy nimi ukryte zostały place z zielenią i wodą. Twórcami tego betonowego labiryntu są architekci Peter Chamberlin, Geoffry Powell i Christoph Bon. W momencie budowy Barbican był największym założeniem mieszkaniowym w Europie. Aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo mieszkańcom ruch samochodowy na terenie kompleksu został wyłączony. W 2001 r. kompleks trafił na listę dóbr architektury.
 

Londyn


Cechy brutalizmu w architekturze:
- beton,
- proste linie,

- blokowe formy,
- duże budowle.

 

Most Milenijny


Londyn

Jest to kładka dla pieszych nad Tamizą łącząca dzielnicę Bankside z dzielnicą City of London. Most ma 325 metrów długości, a jego najwyższy punkt osiąga wysokość 13 metrów. Został on dwukrotnie otwarty, w 2000 roku, a następnie (po przebudowie) w 2002 roku.

Tate Modern <1001>


Londyn


Muzeum sztuki nowoczesnej w niesamowitym budynku dawnej elektrowni Bankside Power Station. Bryłę budynku elektrowni zaprojektował Sir Giles Gilbert Scott. Elektrownia została zamknięta i opuszczona w 1981 roku aż do początku lat 90.

Ogłoszony w 1992 roku konkurs na nową siedzibę muzeum sztuki nowoczesnej wygrało biuro Herzog and De Meuron. Ich projekt zaskoczył wszystkich, ponieważ biuro chciało jedynie przebudować istniejącą już zabudowę. Ich pomysł okazał się sukcesem. Niezmieniona pozostała masywna, ceglana sylweta obiektu oraz jej elewacje wraz z charakterystycznym wysokim kominem (99 metrów wysokości, aby nie przekraczał wysokości Katedry św. Pawła). Nowa siedziba muzeum została otwarta w 2000 roku. W planach jest już następna rozbudowa.

Wstęp bezpłatny na wybrane piętra.

Londyn

Globe Theatre

Leadenhall Market
Wejście główne znajduje się od strony Gracechurch Street.

Jest to jeden z najstarszych pasaży handlowych w mieście (od XIV wieku). Budynek posiada bogato zdobioną konstrukcję dachową. Zlokalizowany tuż obok Lloyd’s of London oraz 30 St Mary Axe.

Uwaga fani Harrego Pottera: mieści się tu sklep, który w filmie „Harry Potter i kamień filozoficzny” był wejściem do pubu na ulicy Pokątnej (do tego sklepu trafiłyśmy dzięki podłączeniu się do wycieczki z Polski, którą oprowadzał Pan przewodnik, dziękujemy).

Lloyds of London <1001>
Adres: 1 Lime Street London

Jest to budynek instytucji ubezpieczeniowej. Ma on 88 metry wysokości i liczy 14 pięter. Charakterystyczne dla budynku jest to, że wszelkie instalacje elektryczne, hydrauliczne oraz inne media zostały umieszczone na zewnątrz bryły. Jest to pomysł lorda Rogers’a Riverside (tego samego, który zaprojektował Centrum Georges Pompidou w Paryżu oraz Millennium Dome). Bryła reprezentuje styl high-tech.

Ciekawostka: budynek jest najmłodszą londyńską konstrukcją, która uzyskała najwyższą klasę zabytku miejskiego

 
Londyn
Na dole po prawej niebieski sklep z filmu "Harry Potter"


30 St Mary Axe <1001>
Budynek znany również, jako „korniszon” powstał na miejscu Baltic Exchange, która w 1992 r. uległa zniszczeniu w zamachu bombowym przeprowadzonym przez IRA.

Ten nowy symbol nowoczesnego Londynu ma, aż 41 pięter i 16 szybkich wind. Jego oryginalna bryła ma za zadanie zmniejszyć parcie boczne wiatru. 30 St Mary Axe został wyróżniony wieloma nagrodami, są to m.in. Best Central London Office Development 2004, Best New London Building 2004, Best British Innovation 2003, Skyscraper Award 2003.

Instalacja Ai Weiweia
Instalację zbudowaną z rowerów możemy zobaczyć przed wejściem do 30 St Mary Axe. „Forever” (Forever to też marka rowerów w Chinach), to rzeźba o wymiarach 10 na 16 metrów. Składa się na nią 1.1795 rowerowych ram.

 

Londyn
Instalacja Forever

6. Greenwich

Anglia

Kolejka linowa nad Tamizą



Anglia

Z Travelcard bilety są tańsze (w jedna stronę 3,20£). Czas trwania jazdy ok. 8 minut.

Obserwatorium Greenwich

DOJAZD: metrem pod kolejkę linową oraz 02 Arena, a potem autobus pod Muzeum Morskie (obok obserwatorium).
 

Anglia

 

O2 Arena <1001>
Zbudowana w 1999 by uczcić nowe tysiąclecie. Millennium Dome ma największy na świecie dach i mieści 30 różnych sali o komercyjnym przeznaczeniu. Od 31 maja 2005 nosi nazwę The O2. Budynek przypomina ogromny biały namiot z żółtymi masztami. Średnica Millenium areny wynosi 365 m - po jednym metrze na każdy dzień roku. Arena reprezentuje ekspresjonizm strukturalny.

Cechy ekspresjonizm strukturalnego:
- elementy metaliczne,
- skomplikowane formy,
- wyeksponowane kratownice

7. Soho, Covent Garden

Neals Yard

The British Museum <1001>

Chinatown

Piccadilly

sklep M&M world




 
* zdjęcia

Londyn


Powrót z Londynu - Poznań nocą


Londyn

▷ Banksy to Ty?



⌂ Co oznacza znaczek <1001> sprawdź TUTAJ



Komentarze

Prześlij komentarz