Szwajcaria ze szczyptą Italii


Szwajcaria, Lucerna


Szwajcaria / Confoederatio Helvetica:

nie należy do UE ani do Europejskiego Obszaru, ale posiada układ z Schengen oraz dopłaca do budżetu unijnego. Szwajcaria podzielona jest na 26 kantonów. Obowiązują tu cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz język romansz. Kraj bez oficjalnej stolicy (siedziba rządu znajduje się w Bernie), z kwadratową flagą, w którym bardzo często przeprowadzane są referenda. Tutaj prezydent reprezentuje kraj tylko przez rok. Dla wielu obcokrajowców Szwajcaria byłaby wymarzonym nowym domem, ale niestety nie tak łatwo stać się jej obywatelem.

Będą w Szwajcarii odwiedziliśmy znajomych moich dziadków, Szwajcarów (Państwa X). Po przyjeździe, Pani X miała przygotowany album ze zdjęciami z wyjazdu do Polski (Państwo X odwiedzili nasz kraj na początku lat 90.). Na ścianie w holu wisiał obrazek z symbolem Poznania (koziołki) oraz makatki przedstawiające polskie stroje (ponieważ Pani Domu jet krawcową), w kredensie stały polskie wyroby ze szkła i ceramiki.

 

 
Polskie akcenty w domu u Szwajcarów

Trasa obejmowała przejazd przez Niemcy, Austrię i całą Szwajcarię (wyrywkowe kontrole na granicy), aż do Włoch (jezioro Como), więc niestety sporo czasu spędziliśmy w samochodzie. Na autostrady szwajcarskie oraz austriackie niezbędne są winiety, przy czym szwajcarska winieta jest roczna.





SZWAJCARIA:

- 4 języki urzędowe,
- brak stolicy,
- inne gniazdka prądowe,

- drogie, luksusowe samochody również na prąd,
- drogie zegarki,

- sery (polecam żółty Gruyere),
- porządek,

- piękna przyroda,
- różnorodność architektoniczna, od domów w stylu alpejskim po piękne średniowieczne domostwa

i śródziemnomorskie wille,
- rowery z silniczkiem (fajna sprawa, dzięki której możemy nie męcząc się zbytnio przejechać wszystkie górki i pagórki; dzięki uprzejmości Państwa X mogłam się na takim rowerze przejechać, siła wspomagania zależy od tego jaką „wysokość” górki ustawimy na prawej przerzutce albo jaki rodzaj jazy wybierzemy na lewej np. eco jazda).

 

CO WIDZIAŁAM:

1. Sankt Gallen

Szwajcaria, Sankt Gallen


Miasteczko z zabytkowym opactwem wraz z biblioteką (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO) przechowującą 170 000 dokumentów, niektóre z nich liczą ponad 10000 lat. Warto zwrócić uwagę na okna wykuszowe pochodzące z XVI-XVIII wieków.

Wstęp do opactwa jest darmowy, a do biblioteki płatny. Niedaleko klasztoru znajduje się punkt informacji turystycznej.


      2. Stein am Rhein


Szwajcaria, Stein am Rhein

 
      To urokliwe i spokojne miasteczko położone jest w kantonie Schaffhausen. Stare miasto przeznaczone
wyłącznie dla ruch pieszego. Wiele średniowiecznych budynków zdobią freski z 1900 roku wykonane przez Carla von Häberlina i Christiana Schmidta. Dzięki dbaniu o detale architektoniczne oraz malowidła, miasto po dzień dzisiejszy jest architektoniczną perełką. 


Szwajcaria, Stein am Rhein
na dole po prawej widoczny jest ratusz oraz główny plac w mieście


kici, kici ...

        3. Wodospad Rheinfall

     Jest to największy pod względem przepływu wodospad Europy. Położony w Neuhausen am Rheinfall, w kantonie Schaffhausen niedaleko Stein am Rhein.
Czeka nas spory spacer od parkingu do kas (choć jak się potem okazało przy kasach też jest parking), a potem jeszcze w dół (winda zwozi tylko do połowy drogi). Po drodze mijamy wiele platform widokowych usytuowanych na różnych poziomach. Jedna z nich jest tak blisko, że można poczuć na sobie krople wody. Aby podejść pod wodospad niezbędny jest zakup biletu na windę.
Do wodospadu można się dostać z dwóch stron (np. od strony zamku Laufen).

         
Szwajcaria, wodospad Rheinfall
 na zdjęciu (na dole po prawej) można dostrzec niebieski statek podpływający pod wyspę 

     
     


4. Lugano wraz z górą San Salvatore

      
Szwajcaria, Lugano
widoki z góry


Szwajcaria, Lugano

Miasto włoskojęzyczne nad jeziorem w kantonie Ticino leżące w niecce między masywami trzech gór: Monte Brè (925 m n.p.m.), Monte San Salvatore (912 m n.p.m.) oraz Monte Sighignola (1.314 m n.p.m.). My wybraliśmy się na San Salvatore, ponieważ z tego szczytu rozpościera się najlepszy widok na okolicę. Na górę można wjechać kolejką szynową lub przejść się pieszo. Jeśli wybierzemy kolejkę to w połowie drogi czeka nas przesiadka w drugi wagonik kolejki ponieważ trasa to jeden tor rozdzielony w połowie jego długości. Nam pogoda dopisała więc z góry rozciągał się przepiękny widok na miasto, błękitne jezioro i bajkowe góry …

Szwajcaria, Lugano



Wjeżdżając do kantonu Ticino diametralnie zmieniła się pogoda z deszczowej i pochmurnej na piękne słońce, i 30 oC więc moja walizka musiała być przygotowana na takie zmiany.


Szwajcaria, Lugano


na szlaku można było zobaczyć oto takie archiwalne plakaty

5. Przełęcz Świętego Gottharda

Szwajcaria, Przełęcz Świętego Gottharda


Szwajcaria, Przełęcz Świętego Gottharda


Szwajcaria, Przełęcz Świętego Gottharda

Zapierająca dech w piersiach przełęcz alpejska znajdująca się na wysokości 2108 metrów n.p.m. Przełęcz można pokonać kilkoma trasami. My pokonaliśmy ją w dwojaki sposób, w drodze do kantonu Ticino przejechaliśmy tunelem, a wracając wybraliśmy starą trasę zwaną Tremola.

Tunel ma 57 kilometrów i budowany był 17 lat. Zachować w nim trzeba odpowiednią odległość między samochodami i utrzymywać stałą, określoną prędkość. Aby w tunelu był płynny przejazd wjazd do niego spowalniany jest sygnalizacją świetlną (jeszcze przed wjazdem do niego).

Tremola to bardzo kręta serpentyna kamienisto-asfaltowa ciągnąca się wśród polanek i wodospadów. Po drodze można spotkać wielu śmiałków którzy pokonują ją rowerami (bez wspomagania).
Uwaga bo bardzo często w rejonie tunelu tworzą się kilometrowe korki dlatego warto wtedy wybrać inną trasę.






Szwajcaria, Przełęcz Świętego Gottharda
KLIKNIJ MYSZKĄ ABY POWIĘKSZYĆ ZDJĘCIE

     

         6. Lucerna


Szwajcaria, Lugano



    Miasto w kantonie Lucerna na tle masywu Pilatus (2137 m n.p.m.). Największym i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta jest Kappelbrücke, czyli najstarszy (z 1333 r.) most drewniany w Europie. Wśród krokwi mostu znajduje się 112 trójkątnych malowideł, pochodzących z początku XVII wieku. Most został zrekonstruowany po pożarze w 1993 roku w wyniku którego część mostu i obrazów została zniszczona.


         Szwajcaria, Lugano


zdjęcie tablicy informacyjnej stojącej przy moście


Kolejny znany most to Most Plewny (Spreuerbrücke). Jak w wielu miastach Szwajcarii tu również możemy dostrzec malowane kamienice.


Szwajcaria, Lugano


Szwajcaria, Lugano

    7. Zurych


Szwajcaria, Zurych


Szwajcaria, Zurych

    
Niestety pogoda nie dopisała, padał deszcz i było pochmurno, więc spacer po mieście był szybki i krótki. Z powodu ograniczeń czasowych oraz złej pogody widzieliśmy tylko niewielki skrawek miasta. Udało mi się jednak zobaczyć budynek Le Cobusiera, na którym bardzo mi zależało, patrz
TUTAJ.

   
przepiękna wystawa sklepowa


      8. Włochy – wzdłuż jeziora Como


Włochy, Como


Włochy, Como
odbicie w lustrzanej rzeźbie

Achh Como, Como, jezioro i miasto … kolorowe i słoneczne. Molo z widokiem na miasto na końcu którego znajduje się lustrzana rzeźba, brukowane uliczki i śródziemnomorski klimat. Kolejną atrakcją jest kolejka Funicolare łącząca Como z Brunate. Jezioro Como (inna nazwa: Lario) jest trzecim co do wielkości jeziorem Włoch i jednym z najgłębszych w Europie.



Włoski obiad zjedliśmy nad brzegiem jeziora przy plaży, a jadąc dalej wzdłuż jeziora widzieliśmy willę należącą do aktora George'a Clooneya (patrz 2 zdjęcia niżej).


Włochy, Como


Włochy, Como
na dole po lewej willa aktora


kąpiel w jeziorze Como


* zdjęcia


Szwajcaria
przełęcz św. Gottharda można też pokonać, zaprzężonym w pięć koni dyliżansem wzorowanym na XIX-w. wozach pocztowych




  




Komentarze