Architektura Analuzji - orientalne klimaty


Andaluzja

Nie byłabym sobą gdybym będąc na wakacjach nie zrobiła zdjęć drzwi i okien.
Tegoroczne wakacje spędziłam na wycieczce po Andaluzji (relacja z tego wyjazdu już niedługo na blogu). Dzisiaj skupię się tylko na architekturze, jej detalom i sztuce miejskiej.


Średniowieczna Hiszpania była pod wpływem trzech różnych kultur, głównie arabskiej i chrześcijańskiej, w mniejszym stopniu żydowskiej.

■ W Andaluzji można dostrzec:

- stylizowane kraty w oknach (aby czuć się bezpiecznie?),
- donice z kwiatami i kolorowe talerze przytwierdzone do ściany,
- ceramiczne malowane tabliczki z nazwami ulic i numerami domów,
- kołatki w kształcie dłoni,
- stylizowane kraty w drzwiach na patio,
- patia (wewnętrzne dziedzińce),
- mozaikowe obrazy świętych/kapliczki,
- łuki,
- białe domy z żółtymi obramowaniami okien oraz drzwi,
- stropy kasetonowe,
- okna wykuszowe,
- i najważniejsze; kolorowe, ceramiczne kafle (mozaiki) - AZULEJOS.



Hiszpania


Hiszpania


Hiszpania

Kafle - azulejo mudéjar (hiszpańsko-mauretańskie):
Azulejos zawitały na teren Hiszpanii wraz z wkroczeniem Arabów. Najwięcej pracowni w których wyrabiane były kafle było w Sewilli. Kaflami mogą być  pokryte ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne budowli. Azulejos wytwarza się z wypalanej gliny i następnie pokrywa się je nieprzepuszczalnym szkliwem.

Na Półwyspie Iberyjskim technika produkcji kafli została opracowana przez Maurów. Mozaiki przedstawiały głównie motywy geometryczne oraz roślinne. Początkowo płytki nie miały określonych rozmiarów, ale od XVI do XIX wieku głównie ze względu na wzrost produkcji, znormalizowano rozmiary hiszpańskich (i portugalskich) płytek, nadając im formę kwadratów o boku od 13,5 do 14,5 cm.

Układanie płytek:

- układanie mozaiki polegające na cięciu przy pomocy obcęgów płytek azulejo na kawałki o różnych kształtach i rozmiarach. Każdy kawałek jest w jednym kolorze i tworzy część mniej lub bardziej skomplikowanego wzoru;
-  malowanie płytek na więcej niż jeden kolor;

- technika polegająca na odciskaniu metalowym lub drewnianym stemplem, kształtów w mokrej glinie, z której wytwarzano płytki. Odciśnięcie kształtów powodowało powstanie ostrych krawędzi (małych ścianek) zapobiegających rozlewaniu się farby.

 
Hiszpania

Style w architekturze:

Styl mudejar (neomudejar) - powstał w Hiszpanii z połączenia elementów stylu "islamskiego i chrześcijańskiego" (romańskiego i gotyckiego). Dawniej Mudejarami nazywano Maurów żyjących na ziemiach znajdujących się pod władzą chrześcijan. Przykład budowli: Casa de Pilatos oraz Alcazar.

Styl mozarabski - architektura i sztuka Mozarabów (tak nazywano chrześcijan, którzy mieszkali na Półwyspie Iberyjskim po jego podboju przez Arabów).

Styl mauretański

Pod koniec VIII i w IX wieku styl opanował terytorium Hiszpanii, do XIII w. stopniowo ograniczał się do obszaru Andaluzji.

Cech charakterystyczne:

- łuki podkowiaste,
- wielobarwne ornamenty,
- mozaiki,
- wpływy mozarabskie (Hiszpania).

Przykład budowli: Alhambra, Wielki Meczet.

 

  okna



Hiszpania

Hiszpania

Hiszpania

patia



Hiszpania

Granada i jej "sztuka uliczna" z namalowanym symbolem miasta - owocem granatu.



Hiszpania

Hiszpania

W Kadyksie wiele budynków zbudowanych było z naturalnych cegieł wykonanych z materiału z dna morza. Na cegłach widoczne były ślady np. muszli.



Hiszpania

drzwi



Hiszpania


Hiszpania

Hiszpania



Komentarze