Łódź - miasto zaginionej owcy

.
Łódź


* Wyjaśnienie tytułu na końcu wpisu.

Łódź, miasto w którym kręcono słynny film Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana", jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności  i czwartym pod względem powierzchni. Centrum przemysłu włókienniczego i filmowego.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ W ŁODZI:

 1. Manufaktura

Łódź


Manufaktura to jedno z największych przedsięwzięć rewitalizacyjnych ostatnich lat w Łodzi. Jest to wzorcowy przykład jak zagospodarować tak ogromną i opuszczoną przestrzeń z poszanowaniem jej pierwotnej historii.

Obecnie - Manufaktura jest centrum handlowo-rozrywkowym. Na terenie dawnej fabryki możemy (między innymi) przejść się do Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2, do teatru a przede wszystkim pobuszować po sklepach i dobrze zjeść

Dawniej - fabryka powstała na zlecenie Izraela Kalmanowicza Poznańskiego w 1871 roku jako początek rodzinnego imperium bawełnianego. Tkalnie zostały wyposażone w nowoczesne angielskie krosna napędzane maszyną parową. Po śmierci Poznańskiego interesy przejął jego syn Ignacy.

Dawne nazwy obiektu to:

- Zakłady Bawełniane I.K. Poznańskiego,
- Zakłady Przemysłu Bawełnianego Nr 2 imienia Juliana Marchlewskiego,

- „Poltex”.

Prace nad przywróceniem tego oryginalnego miejsca trwały od 2003 roku do 17 maja 2006 roku i był prowadzone przez firmę Apsys Polska.
Inwestycja polegała na  odrestaurowaniu w sumie aż 90 000m² zabytkowych wnętrz, 45 000 m² ceglanych elewacji i 12 500 m² metalowych okien, pochłonęła ok. 200 mln euro.

 


Łódź

2. Bryła Roku 2013 roku – Elektrociepłownia EC1

Zmodernizowany budynek EC1 przy ulicy Targowej 1, wybudowany został w 1907 roku. Centrum Nauki i Techniki EC1 oficjalnie zostało otwarte 7 stycznia 2018 roku.

Łódzka elektrociepłownia EC1 była pierwszym takim obiektem w mieście, działającym do 1 stycznia 2000 roku.



Łódź


Łódź

3. Ulica Piotrowska

Ulica Piotrowska - (symbol miast) jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie! Swój początek ma przy Rondzie Wolności.

Pasaż Róży Piotrowska 3

Fasady budynków wyłożone tysiącami lusterek odbijających światło słoneczne. Autorką lustrzanej instalacji jest Joanna Rajkowska oraz studenci ASP. Mozaikowe wzory tworzone były od 2013 r. podczas Festiwalu Łódź Miasto Czterech Kultur. Pasaż, dla publiczności został otwarty w maju 2016 roku.

Wejście darmowe, czynne od 8-22.

Pomniki


Łódź

* Twórcy Łodzi Przemysłowej - pomnik łódzkich fabrykantów: Izrael Poznański, Karol Scheibler i Henryk Grohman (Piotrkowska 30/32),
* Pomnik Lampiarza (Piotrkowska 37),

* Nogi (Piotrowska 77),

* Fortepian Rubinsteina (Piotrkowska 78),

* Pomnik Misia Uszatka – figurka powstała w ramach projektu Łódź Bajkowa (Piotrkowska 87)

* Ławeczka Tuwima (Piotrkowska 104),

* Kufer Reymonta - Pomnik Władysława Reymonta (Piotrkowska 137)

* Fotel Jaracza - pomnik przedstawiający Stefana Jaracza, siedzącego na widowni w teatrze (Piotrkowska 152).

 

Łódź

Centralne Muzeum Włókiennictwa i skansen (Piotrowska 282)

 

W XIX i XX wieku Łódź była największym w kraju ośrodkiem przemysłu włókienniczego.
Straszny hałas (setki maszyn w ruch), wilgoć (zwilżano materiał, pod krosna podstawiano wiadra z wodą aby zmniejszyć ryzyko pożaru), wysoka temperatura i ogromne ryzyko wypadku przy pracy grożące kalectwem a nawet śmiercią, tak wyglądała codzienna praca w dawnej tkalni.

Dzisiejsza ekspozycja to jedenaście maszyn, (które można zobaczyć i usłyszeć podczas pracy) w tym sześć krosien, dwie przewijarki, dwie cewiarki i wielka szydełkarka cylindryczna.

Wejście do sali maszyn jest darmowe.


Łódź


Łódź

Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej prezentuje osiem historycznych obiektów XIX i XX w.  Znajdziemy tutaj willę letniskową, kościół, pięć domów oraz przystanek tramwajowy. Obiekty przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic zostały odnowione i częściowo zrekonstruowane

Wejście darmowe.
Sprawdź godziny otwarcia.

 

Łódź

Dom Handlowy Hugo Smechela i Juliana Rosnera z 1909 r (Piotrkowska 100)


Piotrowska OFF (Piotrkowska 138/140)

Wielofunkcyjny kompleks handlowo-usługowy w dawnej Przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa. Jeden z 7 nowych cudów Polski (w 2014 r.) wg. czytelników „National Geographic Traveler”.

Klubu muzyczne, dobre jedzenie, design, moda, kultura to wszystko sprawia że OFF jest miejscem gwarnym i popularnym wśród miejscowych i turystów.
Projekt OFF Piotrowska powstał pod koniec 2011 r. dzięki firmie OPG Orange Property Group, właściciela terenu.


Przystanek Piotrowska Centrum

Znajduje się na alei Mickiewicza, pomiędzy aleją Kościuszki, a ulicą Piotrkowską. Został otwarty 31 października 2015 roku. Popularnie znany jako "Stajnia Jednorożców" za sprawa kolorowego (kiczowatego) dach wspartego na łukowato wygiętych podporach. Twórcą tego kontrowersyjnego obiektu jest architekt Jan Gałecki.

4. Pałac Izraela Poznańskiego

Pałac przy ul. Ogrodowej 5 zaprojektowany został jako obiekt reprezentacyjno-handlowy i mieszkalny. Powstał po wielokrotnych przebudowach i przekształceniach pierwotnego budynku zakupionego przez Izraela Poznańskiego w  1887 r. Kolejnych modyfikacje bryły dokonywano już śmierci Izraela. Dziś budynek zaliczany jest do najpiękniejszych polskich pałaców oraz jedną z większych rezydencji fabrykanckich w kraju.

Budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli i był siedzibą wielu instytucji, m.in. Urzędu Wojewódzkiego. W czasie wojny pełnił funkcję niemieckiego Zarządu Cywilnego. Obecnie jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi.  Pałac zwany  "łódzkim Luwrem" w 2015 r. został uznany pomnikiem historii. Także synowie Izraela, Karol i Maurycy pozostawili po sobie wspaniałe pałace.  

5. Księży Młyn

Księży Młyn - to zespół fabryczno-mieszkalny. Jednym z większych inwestorów działających na tym terenie był Karol Scheibler*.

To tutaj  możemy zobaczyć famułu (łódzkie domy familijne) - dwukondygnacyjne lub trzykondygnacyjne ceglane budynki mieszkalne ufundowane dla robotników przez największych łódzkich fabrykantów, Scheiblera i Grohmanna oraz Poznańskiego. Księży Młyn był wzorcowym osiedlem na skalę całej Łodzi, panował tu ład i porządek.

Karol Scheibler (ur. 1820 w Nadrenii, zm. 1881 w Łodzi) swoją działalnością rozpoczął nową epokę w dziejach przemysłowej Łodzi. Był twórcą wielkiego imperium przemysłowego, na które składał się zespół tzw. Centrali przy Wodnym Rynku kompleks Księżego Młyna.

Obecnie w dawnym pałacu Schreiblera mieści się Muzeum Kinemattografii, a ogromny budynek przędzalni który ze względu na swoje rozmiary, styl architektoniczny i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, stał się wzorem dla wielu późniejszych projektantów fabryk, jest obecnie przekształcony w nowoczesne i eleganckie lofty oraz hotel.

6. Dworzec Łódź Fabryczna

7. Cerkiew

Adres: Jana Kilińskiego 56

Parafialną cerkiew wzniesiono w latach 1880–1884 z inicjatywy komitetu utworzonego przez największych łódzkich fabrykantów. Cerkiew została zbudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim, Cerkiew mieści się w bliskiej odległości od Dworca Łódź Fabryczna oraz Elektrociepłowni EC1.


Łódź

8. Łódź Bajkowa

Dzięki projektowi „Łódź Bajkowa” miasto zyskało nowe atrakcje turystyczne w postaci pomników postaci z bajek Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Projekt ma na celu promocję filmowej i animowanej historii miasta.

Dzisiaj możemy zobaczyć 9 takich pomników, są to:

- pomnik Misia Uszatka – ul.  Piotrowska 87,
- pomnik małego pingwina Pik-Poka - al. Unii Lubelskiej 4, przed kąpieliskiem Fala,

- pomnik kota Filemona i Bonifacego -  pl. Zwycięstwa 1, przed wejściem do Muzeum Kinematografii

- pomnik bohaterów filmu Zaczarowany ołówek - ul. Traugutta 18, przed wejściem do Łódzkiego Domu Kultury,

- pomnik Plastusia - park im. Henryka Sienkiewicza przy placu zabaw,

- pomnik trzech misiów - Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, od strony ul. Milionowej,

- pomnik wróbla Ćwirka - al. Piłsudskiego 61, w Parku Źródliska, przed wejściem do palmiarni,

- pomnik Maurycego i Hawranka - ul. Konstantynowska 8/10, przed wejściem do ZOO

- pomnik Ferdynanda Wspaniałego - al. Józefa Piłsudskiego 15/23 przed głównym wejściem do Galerii Łódzkiej.


Łódź

9. Murale

W mieście na każdym kroku możemy dostrzec murale, które są jedną z atrakcji turystycznych Łodzi.  Fundacja Urban Forms powstała w 2009 roku. Dzięki niej powstała Galeria Urban Forms składająca się z ponad 50 wielkoformatowych malowideł umieszczonych na budynkach.

Kliknij TUTAJ żeby zobaczyć moją galerię łódzkich murali.

  Antykwariat (ul.Piotrowska)

 

Łódź

  sklep (ul. Piotrowska 70)

Oryginalny sklep z polską sztuką ludową oraz z pamiątkami.

  Słowna wojna kibiców
Przepychanki kibiców dwóch wrogich klubów piłki nożnej (Widzewa i ŁKS-u) przybrały formę zabawnych napisów na murach (nadal jest to jednak wandalizm).


Łódź

  Wyjaśnienie tytułu

 





Komentarze