Budynki warte poznania w Poznaniu



1. Stary Browar ul. Półwiejska - "Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar 50/50"

Stary Browar jest jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań w mieście. Jest to miejsce łączące kulturę i sztukę z handlem i biznesem.
Idea "50/50" - 50% sztuki + np. 50% przyjemności w przypadku Hotelu Blow Up Hall. "50/50" jest podstawową osią wszelkich inwestycji Grażyny Kulczyk [50% sztuki oraz 50% innego pierwiastka, w  zależności od specyfiki przedsięwzięcia].



Krótka historia tego miejsca.
W 1980 roku zakończyła się historia budynku związana z browarnictwem, zamknięty został zakład produkujący piwo. Nowy początek to 5 listopada 2003 rok kiedy to nastąpiło otwarcie Atrium z ponad setką sklepów, restauracjami i powierzchnią biurową. Kolejne otwarcie nowo dobudowanej części Starego Browaru nastąpiło 11 marca 2007 r.
Projekt (obecnego) Starego Browaru to dzieło architektów ze Studia ADS.

Stan dawnej zabudowy był bardzo zły i nie pozwalał na realizację założonych początkowo prac wykonawczych. Podjęto więc decyzję o wybudowaniu większej ilości nowych brył stylizowanych na dawną dziewiętnastowieczną architekturę przemysłową, a niektóre stare budynki zostały nieznacznie zmodyfikowane.

Ciekawostki: (http://www.tvn24.pl)
- suszarnia znajdowała się tam, gdzie obecnie mieści się część wystawiennicza Słodowni;
- w miejscu, w którym obecnie znajdują się delikatesy, w Atrium na poziomie -1, mieściły się trzypoziomowe piwnice.

O tym że musisz zobaczyć Stary Browar jeśli interesujesz się architekturą świadczą zdobyte przez budynek nagrody takie jak:
- (2004) Nagroda im. Jana Baptysty Quadro, najlepszy budynek postawiony w 2003 roku w Poznaniu;
-  (2005) Nagroda ICSC – The International Council of Shopping Centers; dla Najlepszego Centrum Handlowego na Świecie w kategorii obiektów handlowych średniej wielkości;
- Nagroda Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych dla Najlepszego Centrum Handlowego w Europie w kategorii obiektów handlowych średniej wielkości
- Stary Browar został uznany za jedną z 20 ikon architektury, które powstały po 1989;
- (2008) Nagroda ICSC - najlepsze centrum handlowe w Europie w kategorii Extensions/Refurbishments oraz tytuł najlepszego Centrum Handlowego na świecie;
- (2009) należący do kompleksu hotel Blow Up Hall otrzymał nagrodę Top Hotel w kategorii Design dla najlepszych obiektów hotelowych w Polsce;
- (2012) Nagroda National Geographic Traveler - zwycięzca plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski.

Poznaniacy często spotykają się przy Masce, czyli przy rzeźbie Igora Mitoraja „Blask Księżyca” zlokalizowanej na parterze, od strony ul. Półwiejskiej.


Maska z kultowymi już wielkanocnymi króliczkami.

 

2. Biurowiec Pixel ul. Grunwaldzka 182

Oddany do użytku w 2013 r. budynek jest dziełem architektów z pracowni JEMS. Biurowiec uzyskał szereg prestiżowych wyróżnień, m.in. w 2013 roku nagrodę Jana Baptysty Quadro. Pixel jest nowoczesnym i ekologicznym obiektem.

 

3.  Hotel PURO Poznań ul. Stawna 12

Hotel ze 136 pokojami został ulokowany na zaniedbanej działce wśród staromiejskiej zabudowy. Bryła została idealnie dopasowana przez projektantów z Pracowni ASW Architekci, do starej zabudowy pomimo iż architekci nie starali się jej ucharakteryzować jej na „starą” wręcz odwrotnie ma być to obiekt współczesny i minimalistyczny w swojej formie. W 2015 budynek otrzymał Nagrodę Jana Baptysty Quadro.

Realizacja: 2014 rok.

 

4. Muzeum - Brama Poznania ICHOT

(Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) ul. Gdańska 2

Architekci z pracowni Ad Artis Architects – Emerla, Jagiełłowicz, Wojda stworzyli bardzo prostą betonową bryłę z przeszkloną szczeliną przez którą widać katedrę. Budynek został posadzony tuż nad brzegiem Cybiny w sąsiedztwie historycznych dzielnic, Śródki oraz Ostrowa Tumskiego. Brama została otwarta 30 kwietnia 2014.

Budynek:
- zajął drugie miejsce w plebiscycie architektonicznym „Bryła Roku 2013” na najpiękniejszy polski budynek, organizowanym przez portal „Bryła.pl”;
- otrzymał nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za 2013 rok;
- zajął 5 miejsce w plebiscycie National Geographic Traveler na siedem nowych cudów Polski.



5. Concordia Design ul. Zwierzyniecka 3,

Budynek Concordia Design to przykład dobrze wykonanej pracy nad przywróceniem blasku dawnej Starej Drukarni. Podczas prac zachowano dawny kształt bryły. Również dawna nazwa Concordia (używana po odzyskaniu niepodległości) została uzupełniona o „Design” – połączenie przeszłości z teraźniejszością.
Również i dzisiaj w jednej z części budynku mieści się drukarnia. Kolejne pomieszczenia to restauracja, sale konferencyjno- wstawowe oraz biura. We wnętrzach starano się zachować jak najwięcej z przeszłości między innymi oczyszczono  zielone kafle zdobiące jedną z klatek schodowych.

Przed Concordią Design zagospodarowano przestronny dziedziniec (Przystań Sztuki) w którym stykają się wg. mnie przykład bardzo dobrej, dobrej i bardzo złej architektury (bardzo dobrej: Concordia; dobrej: Nowy Bałtyk; bardzo złej: Hotel Sheraton). Ustawione na dziedzińcu donice z drzewami obite drewnem są jednocześnie miejscem odpoczynku i relaksu. Przystań to miejsce w którym możesz zobaczyć film, posłuchać muzyki i zobaczyć plenerowe wystawy fotografii.

Budowa 2014 - 2015r.

 

6. UBIQ Busines Park, ul. Grunwaldzka 34a

UBIQ będą to finalnie trzy budynki (dwa będą nowe) zlokalizowane na obszarze wpisanym do Rejestru zabytków (1987r.), na terenie dawnych koszar. Pierwszy z budynków to dawne kasyno, który w nowej już formie został oddany do użytku w 2015 r., tak samo jak budynek nr 2. Trzeci budynek zaprojektowany jest jako przestrzeń przeznaczona na wystawy i konferencje.

 Nagrody:
- im. Jana Baptysty Quadro (2015r.),

- za biurowiec i rewitalizację roku 2015 r. - Eurobuild CEE,
- Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 

7. Nobel Tower, ul. Dąbrowskiego 77a

Budowa 2012 - 2014 r..

 

8. Kantor/Pałacyk Krzyżanowskiego, ul. Garbary 96

Ten charakterystyczny niewielki biało-różowy budynek to dawny kantor/dom pokazowym. Obiekt powstał w 1882 r. i był własnością Antoniego Krzyżanowskiego producenta sztukaterii i właściciela firmy budowlanej. Pałacyk miał zaprezentować przyszłym klientom wyroby firmy. W 1862 r. zdobienia Krzyżanowskiego zdobyły nagrodę na targach w Londynie.

W 1979 kantor został wpisany do rejestru zabytków. Niestety niszczejący dziś budynek został wystawiony na sprzedaż ale nie znalazł się nikt chętny aby go zakupić.

 

9. Dworzec Zachodni, ul. Zachodnia 4

Ten świeżo wyremontowany budynek (2018 r.) mieści się niedaleko starego, nieczynnego obecnie budynku dworca głównego oraz  nowoczesnego i okropnego budynku dworca głównego PKP i PKS.
Dworzec Zachodni powstał według projektu Władysława Czarneckiego. Obiekt został zniszczony podczas wojny i odbudowany w 1949 roku. W 1978 r. budynek został uznany za zabytek.

 

10. Okrąglak, ul. Mielżyńskiego 14/ ul. 27 Grudnia

Okrąglak to dawny dom handlowy, a obecnie "Perła modernizmu".

Budowę zaczęto w 1948 r., a oficjalne otwarcie nastąpiło 29 stycznia 1954 r. Obiekt projektu Marka Leykama stanął w miejscu wyburzonego ze względu na zniszczenia wojenne, Banku Cukrownictwa. Początkowo budynek miał mieć 10 pięter ale w czasie budowy zdecydowano się tylko na 8. Dziewiąte piętro dobudowano w latach 70.
Jeden z większych remontów przeprowadzono w latach 1980-1984. Niestety w późniejszych latach w budynku mało kto robił już zakupy. Najemcy rezygnowali z umów i piętra świeciły pustkami.
Od 2003 r. budynek widnieje w rejestrze zabytków. W latach 2011-2012 budynek przeszedł gruntowy remont. Przywrócona została między innymi oryginalna elewacja. Obecnie jest to powierzchnia biurowo-usługowa. Swój dawny blask odzyskała wewnętrzna oryginalna, "owalna" klatka schodowa o średnicy 5 metrów z trzema niezależnymi ciągami schodów. Wyremontowano także Kwadraciak, czyli budynek sąsiadujący z Okrąglakiem.

 

* W 1999 Zarząd Miasta Poznania ustanowił Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro, która jest przyznawana za zrealizowany na terenie Poznania w roku poprzedzającym przyznanie nagrody, projekt architektoniczny.



Komentarze