Barcelońska mozaika - zwiedzamy miasto szlakiem Gaudiego
Do Barcelony wybrałam się pociągiem będąc we wrześniu na wakacjach w Calella (Calella de la Costa).
INFORMACJE:
▷ Z Calella jedzie pociąg R1 (1h 15min). Cena biletu w obie strony wynosi 11e.
▷ Bilet możemy kupić wcześniej niż w dzień wyjazdu do miasta, bo kasowany jest dopiero
w bramkach przez które przechodzimy na peron
▷ Bilet w obie strony kupujemy w automacie na dworcu i jako miejsce docelowe wybieramy Barcelonę (nie ma podanych nazw przystanków). Należy jednak pamiętać że w Barcelonie jest kilka dworców, jednym z nich jest położonym w centrum, Plaça de Catalunya Train Station.
Tarsa Casa Batlló oraz Sagrada Familia |
Słynny Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet (ur. 1852 w Reus, zm. 1926 w Barcelonie) był katalońskim architektem i inżynierem słynącym z wyjątkowych projektów, które po dzień dzisiejszy przyciągającą tłumy turystów.
Najsłynniejsze dzieła Gaudíego w Barcelonie to:
1. Casa Batllo
Casa Batlló to jeden z najsłynniejszych budynków mieszkalnych (obecnie muzeum) znajdujący się przy Passeig de Gràcia 43 (niedaleko Placu Katalońskiego). Dom powstał w latach 1875–1877. Po wprowadzeniu się producenta tekstyliów Josepa Batlló i Casanovas budynek został przebudowany (w latach 1904–1906) na podstawie projektu Gaudiego oraz Josepa Bayó i Font. Gaudí zaprojektował nie tylko sam budynek ale także jego wyposażenie.
Do dekoracji zewnętrznych ścian budynku wykorzystano różnokolorowe kawałki ceramiki i potłuczonych kafli. Budynek nie posiada kątów prostych. Od 2005 roku dom znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Warto zakupić bilet wcześnie przez Internet (nie trzeba stać w kolejce po jego zakup). Bilet upoważnia do wejścia w konkretnym dniu i o określonej godzinie. Można bez problemu wejść o wcześniejszej godzinie ale nie później niż ta na którą zakupiliśmy. Ja kupiłam bilet niebieski na oficjalnej stronie Casa Batllo. Przy zakupie trzeba wybrać w jakiej walucie chcesz dokonać zapłaty online. Zakupiony bilet zostanie przesłany na podanego wcześniej maila. W cenie biletu jest audioguide po polsku. Cena jednej z opcji biletu wynosi 35e. Pod koniec zwiedzania możemy zajrzeć do sklepiku z (drogimi) pamiątkami.
2. Sagrada Familia (tylko z zewnątrz)
Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku. Początkowo nie była ona jednak budowana według projektu Gaudíego. Gdy w 1883 r. Hiszpan otrzymał to zlecenie zmodyfikował plany budowli której poświęcił się całkowicie. Za życia Gaudíego ukończono jedynie 4 z 18 wież. Architekt został pochowany w krypcie bazyliki. Niestety podczas wojny domowej plany architektoniczne zostały częściowo (lub całkowicie) zniszczone.
Tak skomplikowana bryła po dzień dzisiejszy pozostaje nieukończona. Jej zakończenie planowane było na 2026 roku, w setną rocznicę śmierci artysty ale niestety pandemia Covid19 pokrzyżował te plany. Budowla jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną Hiszpanii. Dzięki biletom i prywatnym datkom pokrywane są bieżące wydatki na dokończenie tej niezwykłej bazyliki. Sagrada Familia jest dobrze widoczna podczas spaceru po Parku Guell.
Wstęp płatny. Bilet na warto kupić wcześniej przez Internet. Wejście na wieżę jest dodatkowo płatne.
3. Park Güell
Kolejnym znanym i tłumnie odwiedzanym miejscem przez turystów jest park Güell. Prace
przy tworzeniu tego pięknego ogrodu trwały w latach 1900-1914.
Pierwotnie miało to być osiedle dla bogatych barcelończyków z ogromnymi działkami. Pieniądze
na projekt wyłożył przemysłowiec Eusebi Güell. Nawet sam Gaudí
zamieszkał w jednym z kilku (zaledwie) powstałych domów (Casa-Museu Gaudí). Jednak projekt nigdy nie
został ukończony w całości. Ponoć z jednym z powodów był brak zainteresowania zakupem domów położnych w mało dostępnej okolic. W 1922 miasto wykupiło teren i
przekształciło go w park.
W 1969 roku park wpisano na listę narodowych dóbr kultury, a w 1984 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Główne punkty w parku to:
- Schody (Escalinata) i salamandra (która stałą się symbolem miasta) znajdujące się przy głównym wejściu do parku.
- Sala Hipóstila/Sala Kolumnowa (która docelowo miała być ryneczkiem dla mieszkańców), na dachu której możemy usiąść na 110m, mozaikowej ławce z widokiem na miasto. Punkt ten jest najczęściej fotografowanym miejscem na terenie parku.
W parku widocznych jest wiele elementów przyozdobionych za pomocą mozaiki trencadis (lub pique assiette) – czyli mozaiki z kawałków potłuczonych, ceramicznych płytek.
Ja do parku wybrałam się po zwiedzaniu Casa Batllo. Nie spodziewałam się jednak że spacer do parku będzie tam męczący. Było upalnie a końcówka trasy
biegnie ostro pod górę, więc człowiek się mocno zmęczył.
- Bilet za 10e (sam park bez muzeum) można zakupić przez Internet wskazując konkretny dzień i godzinę zwiedzania. Można zapłacić w zł lub w euro.
- W jednym z domów przy głównej bramie mieści się sklep z pamiatkami.
- Wejść i wyjść z parku jest kilka.
4. Casa Milà
Budynek mieszkalny powstały w latach 1906-1910 wg. projektu Gaudiego dla dla przedsiębiorcy Pere Mili i jego żony. Bryła budynku przypominam skalny blok dlatego barcelończycy nazywają go Kamieniołomem. Fasada jak i ściany wewnętrzne nie posiadają kątów prostych.
Obecnie jest to siedziba Fundacji Pedrera Catalunya-La, która zarządza wystawami, działaniami i publicznymi wizytami. Dla zwiedzających dostępne są tylko nieliczne pomieszczenia. Również i to dzieło Gaudiego znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bryła ta jest uważana za najbardziej dojrzały pod względem architektonicznym projekt Gaudiego, a najbardziej znaną częścią budowli jest jej dach z fantazyjnie rzeźbionymi nasadami wentylacyjnymi oraz kominami.
Komentarze
Prześlij komentarz